Hakkımızda

D.O.K.T.O.B Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği

DOKTOB; Dalaman, Ortaca, Köyceğiz otelcileri ve turizm işletmecilerini bir çatı altında toplayarak üyelerinin ortak menfaatlerini korumak, yöredeki sosyal, çevresel, ekolojik, ekonomik, arkeolojik ve kültürel kaynakları geliştirip turizmin hizmetine sunarak yörenin sürdürülebilir turizmine katkı yapmak, turistlere ve müşterilerine en iyi ürün ve hizmeti sunarak üyelerinin sürdürülebilir işletmecilik ve karlılık esasına bağlı sağlıklı büyüme sağlamaları amacıyla kurulmuştur.

DOKTOB, 3 komşu ilçe turizm birliği, 2012 yılında ‘’Dalaman Kent Konseyi’’ kararlarıyla kurulmasına başlanmış olup, uzun toplantılar sonucu Dalyan Resort Otel sahibi Dalyanlı turizmci Yücel Okutur başkanlığında kurulmasına karar verilerek çalışmalara başlanmıştır. Sn. Yücel Okutur ’un çok sosyal olması, 3 ilçedeki ve Muğla ili ilçelerindeki turizm camiası ve yetkilileri ile kolay irtibat kurulabilmesi başkanlık tercihinde önemli etken olmuştur.       DALAMAN-ORTACA-KÖYCEĞİZ bölgesi otelcileri daha önce daha çok Marmaris’teki Güney

Ege Otelciler birliği adındaki GETOB derneğine üye iken bir kısmı da Fethiye otelciler birliği

FETOB üyeliğindeydi. Sarıgerme deki dev 4-5 yıldızlı uluslararası oteller dahi çoğunluğu Marmaris’teki GETOB otelciler derneği üyesiydi. GETOB’un bölgemize uzak olması nedeniyle bölgemiz otelleri sorunları ve dertleri ile ilgilenen bir birlik yoktu. Bu nedenle 3 ilçe turizmcilerinin sorunlarını çözmek dertlerini duyurmak için bölge turizmcilerini bir çatı altında toplamak amaçlı DOKTOB Derneği kurulması kararlaştırıldı.

TURİSTİK OETLCİLER dernekleri TÜROFED otelciler federasyonu veya TUROB üyesi olup Turizm Bakanlığı ve diğer bakanlıklar nezdinde, Valilik ve diğer resmi makamlar nezdinde önem verilmekte olup üyelerine de avantajlar, sağlanmaktadır. Bu nedenle her ciddi bir otelcinin bir birliğe bağlı olma ihtiyacı vardır. Ayrıca herkes tek tek hak araması yapamazken dernek bir güç birliği oluşturmakta ve otelcilerin ortak sesi olmaktadır.

DALAMAN –ORTACA-KÖYCEĞİZ ilçelerini kapsayan DOKTOB otelciler birliği derneği 2 akademisyen,  Dalaman kent konseyi başkanı ve Dalaman Turizm Dernek Başkanı, 3 ilçe belediye başkanları ve turizmcilerden oluşan 17 kişi ile 2013 baharında kurulmuştur. Bugüne kadar birçok toplantılar yapan DOKTOB hem yeni üye kazanma hem mevcut üyelerinin dert ve görüşlerini alma imkânı sağlamıştır. DOKTOB un bugün 3 ilçeden 70 civarı üyesi vardır.     Türkiye’deki turizm fuarlarında stantlar açılarak ses getirici çalışmalar yapılmıştır. Yurt dışı fuarlarına da başkanımız ve başkan yardımcımız ile üyelerimiz sayesinde temsil edilme imkânı sağlanmıştır. En ses getirici çalışmalarımızdan biri 29 Ekim Cumhuriyet bayramını taçlandıran Uluslararası Dalyan Caretta Run koşusu olmuştur. 14km ve 21 km sınıflarında yapılan bu koşu etkinliği 3 gün sürmüş ve büyük yankı yaratmıştır.

DOKTOB YÖNETİM KURULU BAŞKANLIK görevi Sn. Yücel Okutur tarafından yürütülmekte olup başkan yardımcılığı görevi Dalaman Hilton Genel Müdürü Sn. Ali Tunç Batum tarafından yürütülmektedir. Yönetim kurulu sekreterliğini Sn. Faruk Özalp yaparken, saymanlık görevini Sn. Süleyman Şahin yapmaktadır.

Aklınızda bir soru mu var? D.O.K.T.O.B size yardım etmek için burada.

Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği